irodalomterápia
A személyiség fejlesztése
Vermes Petra pszichológus Debrecen

Az irodalomterápiáról

Az irodalomterápia (biblioterápia) egy művészetterápiás módszer, amely a személyiségfejlődést támogatja, szövegek élményszintű felhasználásával. Egyéni vagy csoportos formában is megvalósulhat, és semmilyen irodalmi képzettséget nem igényel.

Sokan talán megijednek a szó hallatán, mert lehet, hogy úgy képzelik el a foglalkozást, hogy elolvasunk egy művet és arról valami „nagyon okosat” kell mondani... Vagy esetleg attól tartanak, hogy műelemzést és tudományos értekezést kell kerekítenünk közös erővel. Mindenkit szeretnék megnyugtatni, szó sincs semmi ilyesmiről. Itt csupán annyi a résztvevők feladata, hogy figyeljék meg önmagukat, miközben felolvasok egy verset/novellát/idézetet. Hogyan hatottak rájuk a sorok? Esetleg eszükbe juttattak-e egy emléket, egy élményt, amit szívesen megosztanának? Semmi sem kötelező, a csendesebb csoporttagok is sokat tudnak profitálni mások megosztásaiból. Mások nézőpontja tükörként szolgálhat saját megértésünkhöz, és olyan összefüggések juthatnak eszünkbe a beszélgetés során, amikre magunktól nem is gondoltunk volna. 

Hasonlóan a testedzéshez, elképzelhető, hogy a lelki munkára is „rá kell vennünk néha magunkat”, de amint megtapasztaljuk, hogy mennyit tud adni, egyre könnyebben fektetünk majd ebbe is energiát.

Irodalomterápiás csoportok

Havi rendszerességgel indítok csoportokat felváltva nőknek, illetve pszichoszomatikus betegséggel élőknek. Az események havi egy csütörtökön kerülnek megrendezésre, rendszerint 14 órától.

Kérem, kövessék Facebook oldalamat: Vermes Petra pszichológus, ahol az aktuális időpontokról is tájékozódhatnak.